NI has input costs at levels that exceed those of our two major trading partners, Australia and NZ, because of its remoteness.  These higher costs flow through to the price of every product.

As a guide only, below are prices for a basket of goods that can be purchased at the island’s largest supermarket.  This survey is done reasonably often by Norfolk Online, the island’s only online media company.  This will provide a basis for comparison with costs where you live now.

ULP and diesel fuel costs abour $2.50 at the bowser – but then you don’t travel nearly as far here as in other places.

Many other costs are lower than what would be the case in Australia and NZ.  For example, car registration costs $160 per year.  There is no income tax at the moment, although this might change in the coming years as the NI Government builds closer financial ties to Australia.

The median income for families in NI is $50,000 p.a, and for individuals it is about $30,000 p.a.  This is according to surveys conducted by Commonwealth of Australia agencies over the last five years.

PRODUCT

10 December 2013 prices (AUD)

Karicare Formula from 6 Months 900g
Karicare Formula from 1-3 years 900g

$21.74
$18.61

Purex toilet paper 4 in pack

$5.79

Kleenex Tissues 220 in pack

$5.95

Harpic Toilet

$4.40

Pine O Clean 1.25L

$7.69

Chum Dog 1.2kg

$5.30

Whiskas Cat 400g

$2.75

Glad Commercial All Purpose 50 blue garbage bags

$10.38

Glad Wrap 150m

$11.02

Aluminium Foil 10m

$3.11

Arnott’s 100 + 1000

$3.84

Huggies Junior boys Pk 20

$19.65

Pantene Shampoo 350ml

$11.39

Colgate Sensitive White 110g

$6.52

Impulse 75g

$3.89

Stayfree ultra thins 12

$5.75

San Remo Spaghetti

$1.94

Dolmio Chunky Sauce 500g

$4.41

Continental Pasta

$5.05

Maggi Gravy

$1.38

Watties Tomato Sauce 1L

$8.95

Top cook Salad & cooking 2L

$12.83

Standard Champion flour 1.5kg

$5.86

Standard Champion SRF 1.5kg

$7.08

Kraft Peanut Butter light crunchy 375g

$6.17

Kraft Vegemite 150g

$3.96

Craigs Strawberry Jam 660g

$5.35

Eggs 1 doz

$7.90

Sugar 2kg

$6.12

Milo 200g

$4.90

Budget Chopped Tomatoes

$1.69

Baked Beans 420g

$2.30

Spaghetti with sauce 420g

$2.65

International Coffee 100g

$6.12

Nescafe Decaf 100g

$11.39

Fresh Up Juice 1LT

$3.85

White Foodlands Bread

$3.40

Anchor Cream 1LT

$7.98

Devondale Colby Cheese 625g

$11.75

Coke 1.5L

$4.45

Watties super sweet corn cobs 1kg
Watties baby pea & corn 750g
Watties baby pea 750g

$11.35
$5.80
$5.94

Chicken Size 16

$16.49

Tiptop Ice cream 2L

$8.98

Eveready 9v Black battery

$3.74

Carton of Milk Normal

$26.29

Golden Cockerel fillet of breast chicken 2kg

$29.95